STATUT
Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” Sicienko
Tekst jednolity Statutu.
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1
Gminny Klub Sportowy „Gryf” jest stowarzyszeniem kultury fizycznej działającym na podstawie przepisów Ustaw w szczególności:
– z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.,
– z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie,
– z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie.
– oraz niniejszego Statutu.
§ 2
Terenem działania Klubu Sportowego „Gryf” jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej a siedzibą jest miejscowość Sicienko.
§ 3
Gminny Klub Sportowy „Gryf” jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.
§ 4
Gminny Klub Sportowy „Gryf” opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§ 5
Gminny Klub Sportowy „Gryf” może używać odznak i pieczęci z napisem: Gminny Klub Sportowy „Gryf” Sicienko na zasadach określonych na przepisach szczególnych.
§ 6
Godłem Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” jest gryf (wizerunek czarnego lwa zwróconego w lewo ze wzniesionymi skrzydłami i wysuniętym językiem) na tarczy biało-czerwono-czarnej z napisem GKS Gryf Sicienko. Barwami GKS Gryf są kolory: biało-czerwono-czarne.
§ 7
1. Gminny Klub Sportowy „Gryf” może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
2. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Walne Zebranie Członków większością kwalifikowaną co najmniej 2/3 głosów członków biorących udział w Walnym Zebraniu Członków.
ROZDZIAŁ II
Cele i sposoby działania
§ 8
1. Celem Gminnego Klubu Sportowego jest:a) krzewienie kultury fizycznej i sportu wśród społeczeństwa a w szczególności młodzieży,b) tworzenie najlepszych warunków dla uprawiania sportu, stosownie do zaistniałych warunków i społecznych potrzeb.
2. Działalność statutowa nie jest działalnością gospodarczą i prowadzona jest nieodpłatnie.
§ 9
1. Gminny Klub Sportowy osiąga swe cele poprzez:a) prowadzenie sekcji piłki nożnej,b) organizowanie szkolenia sportowego dla zawodników sekcji,c) organizowanie zawodów i imprez sportowych, a także branie udziału w zawodach i imprezach organizowanych przez powołane do tego organizacje,d) propagowanie wśród społeczeństwa, w szczególności młodzieży, kultury fizycznej i sportu,e) zapewnienie zawodnikom sekcji sportowej stałej opieki sportowo-lekarskiej,f) współdziałanie z innymi organizacjami i stowarzyszeniami w zakresie celów Klubu.2. Gminny Klub Sportowy „Gryf” prowadzi nieodpłatnie działalność pożytku publicznego, której przedmiotem jest: a) Działalność klubów sportowych – PKD – 93.12.Z,
§ 10
Zabronione jest:
1. udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Klubu w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Klubu pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2. przekazywanie majątku Klubu na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3. wykorzystywanie majątku Klubu na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
4. zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Klubu, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 11
1. Członkami Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” mogą być osoby fizyczne i prawne.
2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
§ 12
Członkowie Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” dzielą się na:
1. członków rzeczywistych,
2. członków wspierających,
3. członków honorowych.
§ 13
1. Członkiem rzeczywistym może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statut Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
2. Członkiem rzeczywistym mogą być również:
a) małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą oni korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu Klubu większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
b) małoletni poniżej 16 lat, za zgodą przedstawicieli ustawowych, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia.
§ 14
Członkiem wspierającym może być osoba prawna lub fizyczna zainteresowana działalnością Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Gminnym Klubie Sportowym „Gryf” przez swojego przedstawiciela.
§ 15
Członkiem honorowym Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” lub położyła szczególne zasługi dla niego.
§ 16
1. Członków rzeczywistych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji.
2. Godność członka honorowego nadawana jest przez Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu Klubu.
§ 17
Członek rzeczywisty ma prawo:
1. uczestniczyć w zebraniach Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” oraz wybierać i być wybieranym do wszystkich władz Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”,
2. poddawać ocenie działalności Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” i jego Zarządu na Walnych Zebraniach, a także wysuwać postulaty i wnioski do Zarządu,
3. korzystać ze wszystkich urządzeń sportowych i sprzętu będącego własnością Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” oraz innych udogodnień jakie stwarza Klub swym członkom określonych przez władze Klubu,
4. reprezentować barwy Klubu w zawodach i imprezach sportowych oraz nosić odznaki i strój sportowy w barwach Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
§ 18
Do podstawowych obowiązków członka rzeczywistego należy:
1. branie czynnego udziału w pracach Klubu, stosownie do postanowień Statutu, regulaminów, uchwał i decyzji władz Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
2. regularne opłacanie składek członkowskich.
§ 19
1. Członek wspierający posiada prawo określone w §17 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego. Członek wspierający bierze udział w Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym.
2. Członek wspierający jest obowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
§ 20
1. Członek honorowy posiada wszystkie prawa i obowiązki wymienione w §17 i §18.
2. Członek honorowy zwolniony jest z opłacania składek członkowskich.
§ 21
1. Członkostwo Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” ustaje na skutek:
a) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
b) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” zgłoszonej na piśmie Zarządowi Klubu,
c) wykluczenia z Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” decyzją Zarządu w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad etyki, nieprzestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał Gminnego Klubu Sportowego „Gryf”.
§ 22
1. Członkowie Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” za aktywną działalność, za uzyskane osiągnięcia i wyniki sportowe oraz za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków mogą być wyróżnieni i nagrodzeni.
2. Decyzje w sprawie wyróżnień i nagród wymienionych w ust. 1 podejmuje Zarząd Gminnego Klubu Sportowego „Gryf” z własnej inicjatywy w oparciu o ustalony regulamin nagród i wyróżnień.